Ktorá chladnička je pre vás tá NAJ
Chladnička predlžuje životnosť potravín a udržuje ich dlhšiu dobu čerstvé. Bez tohto spotrebiča sa dnešné domácnosti jednoducho nezaobídu. Chladenie prebieha na základe odoberania tepla zo surovín. Chladiaca zmes cirkuluje v uzavretom chladiacom okruhu.
Typy chladiacich zariadení.
Spotrebiče určené len na chladenie surovín sa nazývajú monoklimatické chladničky. Udržuje sa v nich stála teplota okolo 4°C. Tie s väčším objemom sú vhodné pre veľké rodiny, ktoré majú samostatnú mrazničku. Dnes nájdete v obchodoch chladničky a mrazničky rovnakého typu, môžete si tak zostaviť side by side zostavu.
Typ s menším objemom je vhodný na chatu, do hotelových, alebo študentských izieb. Všade tam kde nepotrebujete uskladniť väčšie množstvo surovín.
Ďalším druhom sú kombinované chladničky. Ide o najobľúbenejší druh chladiacich spotrebičov nakoľko ponúkajú možnosť mrazenia aj chladenia. Mraznička je umiestnená hore, alebo dole. Pokiaľ je mraznička dole má šuplíky a je väčšia. Mrazničky v horných častiach chladničiek sú menšie a sú v nich poličky.
Spoza veľkej mláky k nám prišiel posledný najnovší typ – americké chladničky. Vynikajú svojimi rozmermi. Tento druh spotrebičov je dvojdverový a skladá sa z dvoch častí – chladiacej a mraziacej. Skôr než sa pre tento druh rozhodnete mali by ste zvážiť jeho plusy aj mínusy.
Plusom je množstvo priestoru, ktorý vám poskytne ako v chladiacej tak aj v mraziacej časti. Zväčša má ďalšie funkcie ako chladenie vody, alebo výrobník ľadu.
Mínusy, ktoré hovoria v neprospech americkej chladničky
- Rozmery – skôr než sa rozhodnete pre jej kúpu zmerajte si nie len miesto, kde bude stáť, ale aj vchodové dvere – pokojne sa môže stať, že neprejde cez vstupné dvere.
- Spotreba energie – oproti klasickým chladničkám je spotreba elektrickej energie značná. Nakoľko ide o zariadenie, ktoré je zapnuté každý deň v roku môže to ovplyvniť váš účet.
- Napojenie – funkcie ako výrobník ľadu a chladenie vody si vyžaduje napojiť spotrebič aj na vodovodnú sieť.