Zabudnite na brušáky! Tieto cviky zaberajú viac
Tehličky na bruchu. Po tom túži snáď každý športovec či začínajúci cvičenec. Cesta k ním však nie je prechádzka ružovou záhradou. Chce to veľa odhodlania a a odriekania. Okrem cvikov zameraných na brušné svaly je potrebné upraviť stravovanie s cieľom zníženia podielu telesného tuku. V prípade zvýšeného množstva tuku sa odporúča zaradiť vysoko intenzívny tréning, tzv. HIIT- cesta k účinnému spaľovaniu tukov. Pri trénovaní brucha treba dbať na pravidelnosť a venovať sa tejto svalovej partii dva až trikrát do týždňa po dobu aspoň pätnásť minút. Pod pojmom trénovanie brucha si nejeden z nás predstaví úmorné vykonávanie 200 brušákov denne.
Týmto spôsobom sa k vytúženému cieľu tak ľahko nedostaneme. Pri brušákoch vieme podvedome podvádzať tým, že primárne zaťěžujeme nie brušné svaly, ale bedrovodriekový, ktorý máme ukrytý v hĺbke. Na prednej strane trupu sa nachádzajú priamy sval brucha, pyramídový sval, vonkajší šikmý sval, vnútorný šikmý sval, priečny sval, štvorcový driekový sval. Pri tréningu brucha je vhodné si uvedomiť dôležitosť posilnenia svalov na zadnej strane tela- svalov driekovej chrbtice. Rovnováhou svalovej sily na oboch stranách tela predchádzame problémami s chrbticou a držaním tela. Vyskúšajte tieto super cviky na brucho, pri ktorých zároveň spevníte aj chrbát a zvýšite celkovú stabilitu trupu a tým zvýšite výkonnosť pri vašom tréningu.
Plank– oprite sa o predlaktia a špičky nôh. Vaše telo musí byť rovné a pevné ako doska. Hlavu nezakláňame, ale držíme ju v predĺžení trupu. V tejto pozícii vydržte aspoň 30 sekúnd. Opakujte v troch sériach. Postupne predlžujte dobu výdrže.
Bočný plank– ľahnite si nabok a oprite sa o jedno predlaktie a o chodidlá. Držte telo rovno v jedenej priamke po dobu aspoň 30 sekúnd. Opakujte v troch sériach a to na obe strany.
Schodík– ľahnite si na chrbát, driekovú chrbticu pritlačte dole do podložky. Zdvihnite obe nohy a vytvorte tak pravý uhol v bedrách aj v kolenách. Držte po dobu aspoň 30 sekúnd a opakujte v troch sériach.